Drupal 7.x

Z SvetHostingu.cz
Přejít na: navigace, hledání

Obsah

Drupal

Drupal je bezplatný redakční systém pro účely publikování na internetu. Více informací naleznete na níže uvedeném odkazu pro stažení nebo na wikipedii.
Aktuální verzi si můžete stáhnout z domovské stránky http://drupal.org/.
Češtinu pro redakční systém Drupal stahujte ze stránky http://drupal.org/project/cs.
V dopě tvorby tohoto návodu nebyla čeština pro Drupal 7 ještě dostupná.
Upravený soubor .htaccess pro Drupal si můžete stáhnout zde.

Instalace na SvetHostingu.cz

Pro instalaci redakčního systému Drupal si musíte nejdříve vytvořit databázi, kterou tento systém bude využívat. Přihlašte se proto do administrace svého hostingu na adrese https://svethostingu.cz/admin/ a přejděte v levém menu na položku "Databáze".

Nejprve vytvořte nový databázový účet a novou databázi, oboje můžete nazvat například drupal. Tím se vytvořil uživatel ve tvaru drupal.vasedomena.cz a databáze ve tvaru drupal_vasedomena_cz. Nyní musíte ještě databázi přiřadit uživatele. Klikněte na upravit u databáze drupal_vasedomena_cz a vyberte uživatele drupal.vasedomena.cz, potvrďte uložením. Ještě budete potřebovat název databázového serveru, ten vidíte napsán tučně nahoře.

Údaje pro databázi jsou tedy:

  • název serveru: mysql2.svethostingu.cz
  • jméno databáze: drupal_vasedomena_cz
  • uživatel: drupal.vasedomena.cz
  • heslo: vaseheslo
Vytvoření databáze

Nyní můžete nahrát soubory redakčního systému přes FTP klienta na svůj hosting. Rozbalte stažený archív s Drupalem a nahrajte všechny soubory do požadované složky na hostingu. Pokud jste umístili obsah do složky www, zadejte do prohlížeče přímo Vaši doménu druhého řádu ve tvaru www.vasedomena.cz, v případě umístění na doménu třetího řádu zadejte příslušný název ve tvaru nejakadomena.vasedomena.cz.

Pravděpodobně se zobrazí chybová hláška 500 internal server error. Je potřeba, abyste si stáhli upravený soubor a přejmenovali jej na .htaccess. Ten potom nahrajte přes FTP do složky s Drupalem.

Soubor .htaccess

Obnovte stránku a přivítá Vás instalátor Drupalu. Na úvod si můžete zvolit standardní nebo minimální instalační profil.

Výběr instalačního profilu

Teď vyberte jazyk. Standardně je dostupná Angličtina. Češtinu nebo jiný jazyk lze dodat kliknutím na Learn how to install Drupal in other languages. Soubor s dodatečným jazykem musí být nahrán na hostingu ve složce s Drupalem.

Výběr jazyka

Nyní Vás instalátor informuje o nastavení serveru.
Pravděpodobně budete muset v administraci hostingu deaktivovat volbu register globals dle dalšího obrázku. Až tak učiníte, obnovte stránku nebo pokračujte kliknutím na proceed with the installation.

Přehled konfigurace serveru

Register globals můžete deaktivovat v administraci hostingu v sekci "Web". Klikněte na "Upravit" u požadované složky na hostingu a zatrhněte volbu "Register Globals Off". Změna se projeví do jedné hodiny od provedení.

Deaktivace register globals

Dále je potřeba nastavit připojení k na začátku vytvořené databázi. Typ databáze vyberte MySQL. Zadejte název databáze, uživatelské jméno a heslo k databázi a adresu serveru. Port ponechte prázdný. Pokud si přejete, aby tabulky v databázi k Drupalu měly nějakou předponu, můžete ji nyní definovat. [[image:Drup7 6.jpg|500x500px|thumb|center|Připojení k databázi] Nastavte název webových stránek, kontaktní e-mail a uživatelské jméno a heslo pro administrátorský účet.]

Účet správce a další nastavení

Instalace je tímto dokončena. Kliknutím na Visit your new site přejdete na titulní stranu Vašeho nově nainstalovaného Drupal redakčního systému.

Dokončení instalace

Titulní strana nové instalace Drupal 7.

Vítejte v Drupalu

Nahoru