Kategorie:SSH přístup

Z SvetHostingu.cz
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Na multihostingových programech máte možnost připojit se přes SSH k příkazové řádce a využívat běžné linuxové nástroje pro práci s webovým prostorem svých domén. Alternativu k FTP - SFTP (SSH File Transfer Protocol) bez příkazové řádky lze využíti i na klasickém webhostingu, bližší informace jsou popsány zde.

Založení SSH přístupu na multihostingu

SSH přístup si můžete aktivovat na multihostingových programech po přihlášení do administrace hostingu v sekci "SSH přístup".

SSH přístupu na multihostingu

Po vybrání multihostingového účtu vlevo nahoře, klikněte na tlačítko "Aktivovat SSH".

SSH přístupu na multihostingu

Nahoru

Aktivace / deaktivace SSH přístupu na multihostingu

Po založení SSH přístupu je možné jej kdykoliv aktivovat nebo deaktivovat.
Deaktivací SSH přístup nezruší, pouze nebude možné jej do opětovné aktivace možné používat.

Aktivace / deaktivace SSH přístupu na multihostingu

Nahoru

Certifikáty pro přístup na SSH multihostingu

Pro připojení k SSH přístupu budete kromě uživatelského jména potřebovat také přístupový certifikát. Můžete zvolit buď možnost vytvoření certifikátu přes administraci hostingu nebo si můžete certifikát dodat vlastním způsobem.

Certifikáty pro přístup na SSH multihostingu

Již přidané certifikáty můžete přes administraci také odebrat.

Certifikáty pro přístup na SSH multihostingu

Nahoru

Vygenerování certifikátu pro přístup přes hostingovou administraci

Certifikát si můžete vytvořit také rovnou v administraci multihostingu.

Klikněte na tlačítko "Vygenerovat certifikát" a zadejte název pro certifikát a klikněte na "Uložit".

Výběr názvu certifikátu

Po uložení se certifikát zobrazí v tabulce s přidanými certifikáty. Pro připojení budete potřebovat tzv. soukromý klíč certifikátu. Pro jeho získání klikněte na položku "Zobrazit certifikát" u vybraného certifikátu.

Zobrazení certifikátu

Otevře se okno, kde vlevo nahoře v roletce vyberte typ klíče "soukromý".

Zobrazení soukromého klíče

Klíč si zkopírujte a uložte do textového souboru, např. "crt1-openssl.txt".

Uložení soukromého klíče do textového souboru

Nahoru

Vlastní certifikát pro přístup

Pokud se rozhodnete použít vlastní certifikát pro SSH přístup, můžete použít certifikáty ve tvaru OpenSSL typu RSA nebo DSA. Tyto certifikáty mohou být dále zabezpečeny heslem.
V případě RSA certifikátu doporučujeme použít délku klíče 4096 bitů. Níže je uveden základní způsob, jak lze utilitou ssh-keygen vygenerovat RSA nebo DSA certifikát. Během generování certifikátu můžete volitelně zadat heslo.

# RSA klíč s délkou 4096 bitů
ssh-keygen -t rsa -b 4096

# DSA klíč s délkou 1024 bitů
ssh-keygen -t dsa

Tyto příkazy vygenerují dva soubory. Standardně se pro RSA nazývají id_rsa a id_rsa.pub a pro DSA id_dsa a id_dsa.pub, nezadáte-li jinak. V souboru s příponou .pub je umístěn tzv. veřejný klíč, v souboru bez přípony pak soukromý klíč. Veřejná část klíče se nahrává na server a se soukromou částí se pak připojujete z počítače nebo jiného klienta. Je proto nutné, aby se soukromý klíč nedostal do nepovolaných rukou.

V administraci pak v sekci "SSH přístup" klikněte na tlačítko "Vložit vlastní certifikát".
Vyberte jméno klíče a nakopírujte do okna veřejnou část klíče (klíč s příponou .pub). Tlačítkem "Uložit" vložení potvrdíte.

Vložení vlastního certifikátu

Nahoru

Konverze OpenSSL certifikátu do PuTTY formátu

Nejběžnější SSH nástroje používané pod operačními systémy Microsoft Windows, jako jsou PuTTY, Pageant a WinSCP nepodporují přímo OpenSSL fortmát certifikátu, jaký si vygenerujete například v GNU/Linuxu nebo přes multihostingovou administraci. Je tedy třeba tyto OpenSSL certifikáty konvertovat do vhodného formátu. Zde jej budeme nazývat PuTTY formát. K této konverzi použijte program nazvaný PuTTYgen. Po stáhnutí si jej spusťte poklepáním na "puttygen.exe".

PuTTYgen

Vyberte v okně programu z horní nabídky "Conversion" a položku "Import Key".

Výběr certifikátu pro konverzi

Vyberte soubor se soukromým klíčem v OpenSSL formátu.

Výběr certifikátu pro konverzi

Zvolte typ klíče "SSH-2 RSA" a jeho délku 4096 bitů. Kliknutím na tlačítko "Save private key" uložíte soukromý klíč v PuTTY formátu.

Uložení soukromého klíče do PuTTY formátu

Program se ještě zeptá, zda je správně, že jste nezadali ke klíči heslo. Pokud chcete heslo zadat, klikněte na "Ne" a v hlavním okně vyplňte položky "Key passphrase" a "Confirm passphrase" (heslo a jeho zopakování). Pokud heslo nechcete zadávat, klikněte na "Ano".

Uložení soukromého klíče do PuTTY formátu

Vyberte místo pro uložení soukromého klíče v PuTTY formátu na disk. Přidejte k souboru příponu ".ppk".

Uložení soukromého klíče do PuTTY formátu

Nahoru

Připojení k SSH na multihostingu

Pro využití SSH můžete použít rozličné programy, které tento protokol podporují. Níže popíšeme nejběžnější z nich pro operační systémy Microsoft Windows a GNU/Linux.

Nahoru

Microsoft Windows

Pro operační systémy z rodiny Microsoft Windows se nejčastěji používá pro SSH připojení formou příkazové řádky utilita PuTTY. Pro okenního správce je dostupné WinSCP a pro správu klíčů můžete využít Pageant.

Nahoru

PuTTY

Program PuTTY si stáhněte ze stránek autora.
Údaje pro připojení naleznete v administraci hostingu v sekci "SSH přístup". Přesvědčte se, že stav máte přepnut na "aktivní".

Údaje pro připojení k SSH

Otevřete program PuTTY poklepáním na "putty.exe".
Vyplňte adresu serveru ("Host Name"), správný port ("Port") a zvolte si vlastní název ("Saved sessions") relace pro uložení. Také zkontrolujte, zda máte v "Connection Type" vybráno SSH.

PuTTy - okno programu

V levé části pak rozklikněte "Connection", dále "SSH" a klikněte na "Auth".
Kliknutím na tlačítko "Browse" vyberete cestu k soukromému klíči certifikátu. Ten musí být v PuTTY formátu, viz bod výše.

Výběr soukromého klíče certifikátu

Klikněte vlevo na "Session", tím se vrátíte zpět do hlavního okna a uložte relaci kliknutím na tlačítko "Save".

Uložení SSH relace

Nyní můžete poklepáním na název uložené relace nebo jejím výběrem a kliknutím na tlačítko "Open" zahajit připojení k SSH přes příkazovou řádku.

Připojení k uložené relaci

Při prvním pokusu nebo při připojení po delší době od posledního připojení, může tato akce chvíli trvat, proto vyčkejte.
V případě prvního připojení na počítači / klientovi, bude třeba potvrdit klíč.

Potvrzení klíče

Po úspěšném ověření soukromého klíče certifikátu budete požádání o zadání uživatelského jména. Pokud je certifikát chráněn heslem, budete po uživatelském jménu muset zadat ještě toto heslo.

Přihlášení k SSH

Po úspěšném ověření uživatelského jména, případně hesla, dojde k připojení na příkazovou řádku SSH přístupu.

Příkazová řádka SSH

Nahoru

Pageant

Utilita Pageant slouží jako "klíčenka" pro soukromé klíče certifikátu pro SSH přístup. Použití je vhodné v případě, že používáte klíč chráněný heslem. Do utlility Pageant nahrajete klíč, zadáte heslo pouze jednou a každé další provedené připojení přes utility PuTTY a WinSCP již nebudou heslo vyžadovat, dokud klíč z utility Pageant neodeberete nebo ji nezavřete.

Výběr názvu certifikátu

Po spuštění utlity Pageant se tato minimalizuje vpravo dole do tzv. "System Tray" (místo, kde máte malé ikony jako je hlasitost, apod.). Když ji otevřete, můžete přidávat a odebírat soukromé klíče v PuTTY formátu.

Výběr názvu certifikátu

Nahoru

WinSCP

Program WinSCP je tzv. okenní správce nebo-li grafický souborový manažer. Umožňuje snadno pracovat se souborovou strukturou lokálního počítače a vzdáleného prostoru připojeného přes SSH přístup.
Program si můžete stáhnout zde.
WinSCP nemusíte využívat jen skrze SSH přístup na multihostingu, ale můžete jej použít také přes SFTP na všech hostingových programech. Více informací je uvedeno zde.

Pro připojení vyplňte údaje, které naleznete v administraci multihostingu v sekci "SSH přístup". Pokud používáte klíč certifikátu chráněného heslem, vyplňte také toto heslo nebo nechte položku prázdnou a program se na něj zeptá později během připojení. Dále klikněte na tlačítko "Pokročilé".

WinSCP - zadání údajů pro připojení

Vlevo klikněte na položku "Autentizace" a vyberte cestu k souboru se soukromým klíčem certifikátu v PuTTY formátu a klikněte na "Ok".

Výběr soukromého klíče SSH certifikátu

V okně dejte tlačítko "Uložit".

Uložení relace

Zvolte název relace pro toto SSH připojení.

Uložení relace

Nyní můžete zvolenou relaci otevřít poklepáním na její název vlevo nebo jejím vybráním a kliknutím na tlačítko "Přihlásit".

Přihlášení k SSH přes WinSCP

Při prvním pokusu nebo při připojení po delší době od posledního připojení, může tato akce chvíli trvat, proto vyčkejte.
V případě prvního připojení na počítači / klientovi, bude třeba potvrdit klíč.

Potvrzení klíče

Po úspěšném připojení se otevře okenní správce podobný například Total Commanderu nebo Norton Commanderu.
Ve výchozím nastavení programu WinSCP je vlevo umístěn souborový systém vašeho počítače / klienta a vpravo vzdálený souborový systém SSH přístupu k multihostingu.

Okenní správce - souborový manažer WinSCP

Nahoru

GNU/Linux

Pro připojení na GNU/Linuxu můžete použít standardního vestavěného SSH klienta, kterým disponuje prakticky každá Linuxová distribuce. Údaje pro připojení naleznete v administraci v sekci "SSH přístup".

Příkaz pro SSH klienta má následující tvar:

ssh -i crt1-openssl.txt -p 52115 web@m9169.svethostingu-multi.cz

Parametrem "-i" se předává soubor se soukromým klíčem v OpenSSL formátu.
Možnosti vytvoření a vložení certifikátů popisujeme výše.

Pokud používáte certifikát chráněný heslem, bude ještě vyžadováno zadání tohoto hesla.

Připojení k SSH z GNU/Linuxu

Po úspěšném připojení se dostanete přímo na příkazovou řádku v domovském adresáři na multihostingu.

Připojení k SSH z GNU/Linuxu

Nahoru

Midnight Commander - správce souborů

SSH přístup v rámci multihostingu SvetHostingu.cz umožňuje snadnou a pohodlnou správu FTP prostoru. Po přihlášení se jako první zobrazí příkazový řádek, ale pomocí jednoduchého příkazu „mc“ (Midnight Commander) je možné provést spuštění správce souborů, který je obdobou Total Commanderu pro Windows.

Midnight Commander vám může pomoci při složitějších operacích nebo při manipulaci s větším počtem souborů. Umožňuje vytvářet složky, kopírovat a přesouvat soubory, ale zvládne i rozbalování archivů nebo připojení na vzdálený FTP server.


Spuštění Midnight Commanderu

Midnight Commander se spustí z příkazového řádku po přihlášení skrze SSH zadáním příkazu "mc" (bez uvozovek).


Mc 1.png


Po spuštění se zobrazí dva základní panely, které obsahují výpis aktuálně zvolených složek.


Mc 2.png


Výchozí složka se nazývá domovskou složkou a je možné se kdykoliv do domovské složky přepnout zadáním příkazu „cd“.

Domovská složka obsahuje následující složky:

 backup – zálohy databází,
 logs – logy (pokud jsou aktivovány),
 work – prostor pro vaše pracovní soubory,
 www – složka obsahuje webová data, která jsou dostupná i skrze FTP.

Webová data jsou ve složce www uložena v pevně dané struktuře, která je tvořena následovně: www/{TLD}/{DOMÉNA}/

 {TLD} – název domény prvního řádu (např. cz, eu, com, …..)
 {DOMÉNA} – samotný název domény bez TLD (např. mojedomena)

Pro doménu mojedomena.cz je cesta následující: www/cz/mojedomena/


Základní operace – kopírování, přejmenování, mazání

Hlavní operace probíhají mezi panely – např. kopírování složky z levého panelu na panel pravý. Mezi levým a pravým panelem je možné se přepínat pomocí klávesy „Tab“.


Kopírování obsahu souborů domény mojedomena1.cz do mojedomena2.cz

V levém panelu vybereme složku www, následně cz a pak mojedomena1. V právem panelu je postup obdobný, ale místo složky mojedomena1 vybereme složku mojedomena2.


Mc 3.png


V levém panelu máme obsah složky mojedomena1 a v právem obsah složky mojedomena2. Obě vybrané domény obsahují složku www, kde jsou uloženy samotné stránky. Naším cílem je překopírovat stránky z mojedomena1 do mojedomena2. Složka www v právém panelu (mojedomena2) je prázdná, a proto ji nejprve odstraníme. Pro odstranění vybereme v pravém panelu složku www a zmáčkneme klávesu „F8“.


Mc 4.png


Po zmáčknutí klávesy „F8“ budeme dotázáni, zda si opravdu přejeme provést smazání. V našem případě se ujistíme, že opravdu mažeme prázdnou složku www na mojedomena2 a provedeme potvrzení.


Mc 5.png


Po smazání složky www z mojedomena2 se pomocí klávesy „Tab“ přepneme zpět na levý panel a provedeme překopírování složky www z levého panelu na panel pravý. Na levém panelu vybereme složku www a zmáčkneme klávesu „F5“.


Mc 6.png


Po zmáčknutí klávesy „F5“ se nám zobrazí okno, které nás informuje, že bude probíhat kopírování složky www do složky mojedomena2. Kopírování zahájíme klávesou „Enter“.


Mc 7.png


O procesu kopírování jsme podrobně informování a vyčkáme, než je kopírování dokončeno.


Mc 8.png


Po dokončení kopírování máme provedeno překopírování složky www z mojedomena1 do mojedomena2 (na levé i pravé straně panelu máme složku www).


Mc 9.png


Po zobrazení obsahu složek www v obou panelech si můžeme překontrolovat, že je kopírování v pořádku dokončeno.


Kopírování obsahu složek na jedné doméně

Často nastane situace, že potřebujeme provést kopii stránek na stejné doméně. Např. před provedením aktualizace si chcete provést zálohu složky www.

V tomto případě budeme pracovat pouze s jedním panelem. V levém panelu si provedeme zvolení složky, kterou budeme chtít kopírovat. V našem případě se bude jednat o složku www v mojedomena1.


Mc 10.png


Vybereme složku www v mojedomena1 a zmáčkneme klávesu „F5“.


Mc 11.png


Zobrazí se nám informační dialog pro kopírování, kde je kurzor umístěn v řádku „na“. Řádek obsahuje „/disk_1/home/web/“. Text v řádku „na“ nemusíme mazat, stačí když začneme psát jiný text. V našem případě chceme provést překopírování složky www do složky www1, tedy začneme psát text „www1“.


Mc 12.png


Nově budeme mít v řádku „na“ vepsán text „www1“. Kopírování zahájíme klávesou „Enter“.


Mc 13.png


Po zahájení kopírování pomocí klávesy „Enter“ se zobrazí informační okno s průběhem kopírování. Vyčkáme, než je kopírování dokončeno.


Mc 14.png


Jakmile je kopírování dokončeno, zobrazí se nám druhá složka pod názvem www1, která obsahuje zálohu souborů ze složky www. Tímto způsobem je možné velmi rychle vytvořit zálohu souborů přímo na serveru bez nutnosti zdlouhavého kopírování skrze FTP.


Úprava obsahu souborů přímo skrze Midnight Commander

Velmi často nastává situace, kdy je potřeba rychle a efektivně upravovat obsah souborů (např. úprava konfiguračních údajů, editace souboru .htaccess, apod.).

Ukážeme si úpravu konfiguračního souboru wordpressu skrze Midnight Commander. Upravovat budeme konfigurační soubor wordpressu na mojedomena1.cz. Z domovské složky se přesuneme do www/cz/mojedomena1/www/.


Mc 15.png
Mc 16.png


V našem případě vybereme soubor wp-config.php a stiskneme klávesu „F4“.


Mc 17.png


Po stisknutí klávesy „F4“ se zobrazí editor, který nám umožní upravovat potřebné hodnoty. Editaci ukončíme 2x stisknutím klávesy „Esc“.


Mc 18.png


Před ukončením budeme dotázáni, zda si přejeme změny uložit. Vybereme možnost „Ano“ a provedeme uložení změn.


Midnight Commander jako FTP klient

Potřebujete přenést soubory z jiného FTP serveru? Pak můžete využít jako FTP klienta přímo program Midnight Commander. Kopírování souborů následně probíhá rychle přímo na straně serveru.

V našem případě budeme skrze FTP kopírovat soubory z mojedomena1.cz na mojedomena2.cz. K obsahu mojedomena1.cz se připojíme vzdáleně pomocí FTP.


Mc 19.png


Po spuštění Midnight Commanderu napište následující příkaz „cd ftp://mojedomena1.cz:tajneheslo@ftp.mojedomena1.cz“ (bez uvozovek). Při psaní se bude příkaz zobrazovat ve spodní části vedle textu „web@s88XXXXX“. Příkaz potvrďte klávesou „Enter“.


Mc 20.png


Význam jednotlivých položek je následující:

 mojedomena1.cz – jméno FTP uživatele
 : - znak dvojtečky odděluje jméno FTP uživatele a heslo
 tajneheslo – heslo pro přihlášení k FTP
 @ - znak zavináče odděluje přihlašovací údaje od adresy FTP serveru
 ftp.mojedomena1.cz – adresa FTP serveru


Mc 21.png


Po úspěšném přihlášení bude v levém panelu obsah vzdáleného FTP serveru. V levém panelu (na vzdáleném FTP serveru) si vybereme obsah složky, kterou budeme chtít z FTP překopírovat. V našem případě si zvolíme obsah složky www. V pravém panelu si vybereme složku www/cz/mojedomena2/www, do které budeme obsah z FTP kopírovat.


Mc 22.png


V levém panelu máme na FTP vzdálený obsah složky www, který budeme kopírovat do lokální složky www na doméně mojedomena2.


Mc 23.png


Pomocí klávesy „+“ na numerické klávesnici (Num Lock) zobrazíme okno pro výběr souboru. V okně výběru ponecháme znak hvězdičky a potvrdíme výběr klávesou „Enter“.


Mc 24.png


Po potvrzení výběru se vybrané soubory a složky v levém panelu označí žlutě. Tyto žlutě označené soubory a složky budeme z FTP kopírovat do složky www v mojedomena2.


Mc 25.png


Kopírování zahájíme kliknutím na klávesu „F5“. Po stisknutí klávesy „F5“ se nám zobrazí nabídka pro kopírovaní. Samotné kopírování zahájíme stisknutím klávesy „Enter“.


Mc 26.png


Po zahájení kopírování nám již stačí vyčkat, než je kopírování dokončeno. Při kopírování se nejprve prohledá vzdálený FTP server a následně se provede překopírování vybraných souborů a složek.


Mc 27.png


Po dokončení kopírování máme v levém panelu obsah vzdáleného FTP serveru a v pravém panelu nově překopírované soubory.

Nahoru

Podkategorie

V této kategorii je pouze následující podkategorie.

S