Hosts soubor

Z SvetHostingu.cz
Přejít na: navigace, hledání

Hosts soubor slouží pro lokální definici mapování doménových jmen na IP adresy. Tento soubor se při výchozím nastavení operačního systému prohledává při překladu domény na IP adresu nejdříve, tedy ještě před dotazováním nastavených DNS serverů.

Zápisem do tohoto souboru tedy můžete pro svůj počítač, ovlivnit, na jakou IP adresu se bude která doména překládat.
Na různých operačních systémech je hosts soubor umístěn různě. Přehled umístění na nejpoužívanějších operačních systémech naleznete v tabulce níže.

Operační systém Cesta k souboru
Windows 2000, XP, Vista, 7, 8, 8.1, 10 C:\Windows\System32\drivers\etc\hosts
Windows 95, 98 C:\windows\hosts
Mac OS X, iOS /private/etc/hosts
Unixové systémy (Linux, BSD, ...) /etc/hosts
Android /system/etc/hosts

Pokud například potřebujete, aby se doména mojedomena.cz překládala na IP adresu 10.0.0.1, zapíšete do tohoto souboru následující řádek:

# moje mapování
10.0.0.1     mojedomena.cz www.mojedomena.cz test.mojedomena.cz #...... atd.

Symbolem # uvozujete komentáře, kde si můžete zapsat vlastní popisky, které nebudou mít na překlady vliv. Počet mezer je libovolný. Záznamy v hosts souboru budou platné pouze pro váš počítač, na kterém jsou nastaveny.

Nyní po zadání domény mojedomena.cz do prohlížeče je tato doména nasměrována na IP adresu 10.0.0.1 i v případě, že je zaregistrována a v DNS systému je pro ni nastaven překlad na úplně jinou IP adresu. Není tedy třeba problém pro váš počítač nastavit, aby se doména seznam.cz překládala na úplně jiný server. Pokud řádek ze souboru hosts odstraníte, bude se doména vyhledávat standardním způsobem přes systém DNS. Je potřeba dát pozor na to, že ve vyrovnávací paměti prohlížeče a operačního systému může zůstat původní mapování doména - IP adresa, pokud jste už na doménu předtím přistupovali a prohlížeč / operační systém si do vyrovnávací paměti uložil původní mapování. Proto je někdy potřeba, aby se nové nastavení přes hosts soubor projevilo, vymazat vyrovnávací paměť (cache) použitého prohlížeče, případně DNS cache operačního systému. Jako vodítko můžete použít například soubor s textem, který se bude lišit podle toho, o který obsah domény se jedná (lokální nebo oficiální na hostingu). Po zobrazení souboru přes URL pak bude jasné, odkud se doména skutečně načítá.

Takovéto nastavení se hodí zejména pro zkušební případy, kdy si například chcete připravit stránky pro nějakou doménou, ale tu si prozatím nechcete placeně registrovat, případně je doména aktivně umístěna u jiného poskytovatele hostingové služby a vy nechcete zasahovat do jejího ostrého provozu. Po dokončení práce na přemapované doméně nezapomeňte záznam z hosts souboru odstranit nebo vykomentovat.

Pro přemapování domény na služby u nás budete potřebovat IP adresu serveru, kde je doména umístěna. Tu vám na požádání sdělí naše technická podpora nebo ji naleznete v administraci hostingu v sekci "Správa DNS".

Nahoru