WinSCP

Z SvetHostingu.cz
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Winscplogo01.jpg

Obecné informace k FTP naleznete v kategorii FTP přístup.
Jak spravovat přístupové údaje k FTP naleznete v článku Správa FTP účtů.

WinSCP FTP klient

Program WinSCP je klient pro přenos souborů po síti, který je nabízen zdarma. Podporuje protokoly FTP, FTPS a SFTP.
Domovská stránka programu je http://winscp.net/eng/docs/lang:cs, kde si můžete program stáhnout a naleznete tam také dokumentaci a další informace.

Nahoru

Instalace programu

Program je k dispozici pouze pro Microsoft Windows operační systémy.
Program si stáhněte ze stránek tvůrce. Máte na výběr verzi s instalátorem "Installation package" nebo tzv. přenosnou verzi "Portable executables", kterou není potřeba instalovat. Verzi k instalaci nainstalujete obvyklým způsobem pro Windows, řiďte se pokyny instalátoru programu.

Stažení WinSCP

Program Spustíte v závislosti na zvolené verzi buď přes vytvořeného zástupce nebo v případě přenosné verze rozbalením z archívu a poklepáním na "WinSCP.exe".

Spuštění přenosné verze

Nahoru

Použití programu

WinSCP podporuje přenos souborů přes protokoly FTP, FTPS a SFTP. Doporučujeme Vám z bezpečnostních důvodů používat protokoly, které přenášejí data šifrovaně, tedy FTPS a SFTP.

FTP a FTPS

Spusťte program WinSCP a otevře se okno se zadáním parametrů pro připojení. Pokud již nějaké relace máte v programu uloženy, další přidáte kliknutím na tlačítko "New".

Pro použití obyčejného FTP protokolu bez šifrování vyberte v levé roletce "File protocol" položku "FTP" a v pravé roletce "Encryption" položku "No encryption". Následuje klasické vyplnění adresy FTP hostitele "Host name", číslo portu "Port number" zvolte 21 a platného FTP loginu a odpovídajícího hesla. Přihlásíte se kliknutím na tlačítko "Login" ve spodní části okna. Tlačítkem "Save" si můžete relaci uložit pro příští použití.

Přihlášení k FTP nešifrovaně

Pokud si přejete použít šifrované FTPS a to doporučujeme, vyberte v pravé roletce položku "TLS Explicit encryption". Další údaje jsou stejné jako pro obyčejné nešifrované FTP.

Přihlášení k FTP šifrovaně - FTPS

Po úspěšném přihlášení se zobrazí okno správce souborů FTP klienta WinSCP.

Správce souborů FTP klienta WinSCP

Nahoru

SFTP

Pro volbu šifrovaného protokolu SFTP vyberte v roletce "File protocol" položku "SFTP". SFTP je vždy šifrované. Další údaje odpovídají Vámi nastavenému FTP účtu v administraci hostingových služeb, pouze port pro SFTP zvolte číslo 24.

Přihlášení k FTP šifrovaně - SFTP

Nahoru